Nagrody książkowe dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych

Trudny, ale opłacalny wybór

Każdy ucieszy się z nagrody w postaci książki, jeśli tylko trafi ona do odpowiedniego czytelnika. Nagrody szkolne również mogą być ciekawe! Aby dokonać odpowiedniego wyboru, trzeba mieć dużo do wyboru. Kryminał, horror, reportaż, słownik, encyklopedia, powieść, opowiadanie, pamiętnik, romans, literatura obyczajowa – to wszystko sprawi radość niejednego ucznia. Idealnymi nagrodami dla licealistów będą…

Nagrody

– „Folwark zwierzęcy” George Orwell

Wielu nauczycieli zrezygnowało z omawiania tej książki, ponieważ i tak nie mają za dużo czasu, by omówić narzucone lektury szkolne. Lecz na tę pozycję trzeba mocno zwrócić uwagę. Orwell w swej powieści oskarża system totalitarny. Pisarz dokonuje analizy powstawania systemu totalitarnego i jego wpływu na ludzką psychikę. Każdy dojrzały uczeń powinien zdawać sobie sprawę, jakie wtedy mechanizmy kierowały ludźmi oraz jak bardzo człowiek upodabnia się do zwierzęcia. Bohaterami są zarówno ludzie, jak i zwierzęta. Główne wątki w powieści to narodziny i rozwój państwa totalitarnego; losy zwierząt na folwarku. Poza tym, mowa jest jeszcze o sile władzy, animalizmie, konfliktach, terrorze i strachu, propagandzie. Na folwarku pewnego dnia buntują się zwierzęta. Ten czyn przyczyni się do nieodwracalnych zmian i przedstawi smutną prawdę o nas samych.

– „Medaliony” Zofia Nałkowska

Znamy tę pozycję głównie z fragmentów. Czemu by nie poznać  całości? Autorka zbierała materiały do napisania książki podczas pracy w Głównej Komisji Badania Zbrodni Hitlerowskich w 1945 roku. Opowiadania zawarte w książce zostały oparte na prawdziwych relacjach więźniów obozów niemieckich i naocznych świadków bestialstw oraz wizjach lokalnych, które były przeprowadzane w miejscach wielomilionowego morderstwa. Te historie są próbą ocalenia od zapomnienia wydarzeń z czasów II wojny światowej oraz przestrogą przed wszelkimi formami ludobójstwa. W „Medalionach” zamieszczono 8 różnych relacji. Wszystkie są oskarżeniem faszyzmu o wielką zbrodnię. Dobrze jest znać prawdę, jeszcze lepiej móc się nią dzielić z innymi.

– „Historia bez cenzury” Wojciech Drewniak

To książka dla wszystkich, nie tylko dla wielbicieli historycznych potyczek. Wojciech Drewniak jest znany z prowadzenia kanału o takiej samej nazwie na YouTubie. Tam jednak nie ma tyle czasu, aby opowiedzieć o wszystkich intrygujących i zaskakujących ciekawostkach powiązanych z historią. Wiadomo też, że autor książki potrafi zainteresować widza lub czytelnika, ponieważ ma nieco inne, nieco bardziej niestandardowe podejście do przeszłości. Niektórzy mogą się bulwersować i oburzać, ale to nie o to tutaj chodzi. Tutaj chodzi o historię – po prostu. Sposób w jaki Wojciech mówi i pisze, przekonuje każdego historycznego laika. W „Historii bez cenzury” opisane są przede wszystkim lata rządów polskich władców i ich cechy charakteru (o których nigdzie nie wspominają szkolne podręczniki). Język jest cięty, ostry, potoczny. Tak też można poznać historię, nieprawdaż?

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *